Історія контрольно-касових апаратів

Існує думка, що касовий апарат ускладнює життя багатьом підприємцям, однак мало хто знає, що перший касовий апарат був винайдений саме власником бізнесу, власником, який за допомогою цього пристрою поклав кінець розкраданням і недбалості серед продавців і зробив свій бізнес стабільним і прибутковим.

Багато століть торговці не могли з точністю визначити власні доходи. По-перше, для цього потрібно було вести гросбухи з урахуванням надходжень і продажів, що робив далеко не кожен підприємець, а по-друге, відомості в цих гросбухах зазвичай не відповідали дійсності: дані, що надаються власникам найманими продавцями, клерками, прикажчиками і службовцями виявлялися неповними або недостовірними.

При цьому у власника підприємства не було ніякої можливості викрити своїх підлеглих в несумлінності. Це відкривало широкі можливості для розкрадань, особливо в тих випадках, коли товарообіг був великим, а продавці або буфетчики розплачувалися з покупцями з власної кишені або з каси. Саме в такій ситуації опинився господар маленького кафе в американському місті Дейтон, штат Огайо, Джеймс Рітті

Він був надзвичайно здивований, виявивши, що його заклад, незважаючи на велику кількість відвідувачів, майже не приносить доходу. Як з’ясувалося, причиною тому було дрібне злодійство серед співробітників, які не могли втриматися від спокуси запустити руку в грошовий ящик.

Рішення проблеми прийшло несподівано. Засмучений Рітті відправився відпочивати в Європу і прогулюючись по судну корабля, забрів в машинне відділення, де звернув увагу на пристрій, автоматично відраховується кожен оборот рухового валу. Рітті осінила щаслива думка, що подібне ж пристрій може фіксувати кожну покупку в барі або кафе.

Джеймс Рітті негайно повернувся в Дейтон, де разом з братом сконструював найпростіший касовий апарат, запатентований 4 листопада 1879 року. У першій моделі кожна торгова операція фіксувалася на диску.

Джеймс Ритти

 

кассовый аппарат 1879

Пізніше з’явився спеціальний індикатор, що дозволяв і касиру, і покупцеві бачити вартість покупки. Тепер, після того як індикатор показав суму, яку продавець повинен був покласти в касовий ящик, спокуса що-небудь приховати ставав значно менше.

Рітті також придумав пристосування, фіксувати кожну грошову операцію на паперовому рулоні. Тепер господар міг звірити суму готівки в касі з сумою, позначеної на рулоні, і точно дізнатися, скільки було зроблено покупок за день. Кафе між тим, стало приносити хороший дохід не тільки з-за «чесності» буфетників, а й через наявність незвичайного апарату, який збирав натовпи роззяв. Згодом винахід Рітті отримало назву «Непідкупний касир Рітті». Спочатку Джеймс Рітті всерйоз вирішив зайнятися виробництвом і продажем касових апаратів. Разом з братом він почав виготовляти касові апарати у себе вдома. Але робота виявилася складніше і клопітно, ніж вони припускали і незабаром Рітті віддав перевагу спокійному, налагодженому ресторанної справи. Він продав бізнес з виробництва касових апаратів разом з патентом всього за $ 1000 винахіднику Джону Паттерсон.

Новий власник патенту в свою чергу придумав дзвіночок, дзвеніли, коли ящик для грошей висувався, а також пристосування для друку чека покупцеві. Тепер, щоб отримати доступ до вмісту ящика, доводилося фіксувати кожну оплату товару. «Дзвіночок дзвенить, значить, покупка зроблена», – говорили американці. Джон Паттерсон виявився не тільки обдарованим інженером-винахідником, але і розробником нової глобальної стратегії організації торгівлі. У 1884 Джон Х. Паттерсон заснував компанію National Cash Register Company (NCR), яка випустила перший повноцінний механічний касовий апарат.

У той час за межами маленького американського містечка ніхто ще не чув про касові апарати, і Паттерсон почав активно пропагувати новий метод торгівлі і висміювати старий, заснований на приблизному розрахунку. Він відкрив першу в світі школу з підготовки продавців. Навчання проводилося за рахунок компанії; були також організовані регулярні зустрічі з обміну досвідом – з’їзди продавців. Паттерсон наполягав на таких речах, як добре знання продавцями продукції, що виставляється і їх зовнішній вигляд. Під девізом «Це окупається!» Він склав дорогу програму по організації побуту і дозвілля своїх співробітників. Поступово контрольно-касові апарати стали користуватися популярністю не тільки в Сполучених штатах Америки, але і у всьому світі. Касовий апарат продовжував удосконалюватися, незабаром Паттерсон винайшов пристосування для отпечативанія чека покупцеві. Також були винайдені пристрої, що дозволяють завідувачу складом автоматично отримувати відомості про загальну кількість проданих товарів, про товари, проданих кожним продавцем, кожним відділом, про всі проведені торгові операції. Ці винаходи викликали революцію в сфері обліку комерційних операцій.

kassa_oka-300x276

36-225x300

У Києві касові апарати з’явилися тільки в кінці XIX ст .: нові технології привнесли європейські торговці. Спочатку касовий апарат призначався для великих ресторанів, але використовувався і в торгівлі.

Механічні касові апарати змінили електро-механічні моделі. У цих апаратах касиру вже не потрібно було крутити ручку, цю операцію виконував електродвигун. У міру розвитку електронної техніки електромеханічні моделі змінилися електронними касовими апаратами з різними моделями принтерів: матричні, барабанні, термопринтери. Так само відбувся поділ на касові апарати і комп’ютерні касові системи.

© 2009-2018 Компанія НЕО Харків

Корзина